Latem każdy chętnie wystawia swoją twarz i ciało ku promieniom słonecznym. Ich pozytywny wpływ na organizm człowieka jest dość spory. Słońce znacząco poprawia nasz nastrój, pomaga walczyć ze stanami depresyjnymi i niezbędne jest do syntezy witaminy D3. Kojarzy się też z wakacjami, wypoczynkiem i opalaniem. Rzadko pamięta się wtedy o negatywnych konsekwencjach długotrwałego wystawiania ciała na promienie słoneczne.
Kremy i balsamy z filtrem SPF
Konieczną ochroną przed przykrymi skutkami zbyt długiego przesiadywania na słońcu są specjalne kremy i balsamy do opalania. Skrót SPF widoczny na opakowaniu każdego kremu do opalania ma kluczowe znaczenie. Określa on liczbową wartość filtra przeciwsłonecznego, którego zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. To oznacza, że krem do opalania, na przykład z filtrem SPF 30, wydłuża czas bezpiecznego wystawienia naszego ciała na słońce 30 razy. Dzięki temu wiadomo, jaki dobrać krem z filtrem do typu naszej skóry.
Ochrona dziecięcej skóry
Dziecięca skóra ze względu na swą wrażliwość i delikatność powinna być smarowana kremem o najwyższych filtrach SPF 50 lub nawet SPF 50+ . Im dziecko jest młodsze, tym należy zachować szczególną dbałość i ostrożność, wybierając odpowiedni krem lub balsam do opalania. Zaleca się, by smarować ciało dość grubą warstwą, około 30 minut przed wyjściem na słońce. Następnie po 2 lub 3 godzinach czynność tę należy powtórzyć, nawet w przypadku wodoodpornych balsamów lub kremów. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecięcej skóry.
Niezbędne kosmetyki po opalaniu
Efektem słonecznych kąpieli jest najczęściej przesuszona i szorstka skóra. Ma piękny, brązowy kolor, ale jest pozbawiona wody i lipidów oraz szybciej się starzeje. By zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, wzmocnienie i złagodzenie wszelkich ewentualnych podrażnień należy stosować krem po opalaniu. Powinien to być podstawowy kosmetyk każdej osoby uwielbiającej opaleniznę. Dzięki kremom po opalaniu skóra się regeneruje, a opalenizna pozostaje na dłużej.