Paznokcie

Piękny i wytrzymały manicure? Zacznij od podstaw

Piękne i mocne paznokcie to nie tylko ozdoba, ale także oznaka dobrego zdrowia. Zanim więc zaczniemy je stylizować, warto zadbać, by były twarde i mocne, a jeśli wciąż się łamią i mają niezdrowy kolor, należy zgłosić ten objaw lekarzowi.

Po pierwsze- zadbaj o kondycję

Kruchość i łamliwość paznokci to częsty objaw niedoborów minerałów i witamin. Aby wzmocni je od wewnątrz warto rozpocząć suplementację witaminami z grypy B, A, E i C oraz biotyną, cynkiem, magnezem i wapniem. Znajdziemy je nie tylko w produktach farmakologicznych, ale też w wielu pokarmach. Aby zabezpieczyć płytkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, warto sięgnąć po odżywkę w formie lakieru. Często nieświadomie uszkadzamy paznokcie podczas ich stylizacji. Należy unikać metalowych pilników, a zastąpić je szklanymi. Warto dbać też o skórę wokół paznokci- regularnie ją zmiękczać i nawilżać, a narastające na płytkę skórki delikatnie odsuwać drewnianym patyczkiem. Mocne paznokcie pozwolą cieszyć się kolorową stylizacją na dłużej.

Baza, kolor, top

Nakładanie kolorowego lakieru na czystą płytkę nie jest wprawdzie zabronione, jednak dla utrwalenia stylizacji i zabezpieczenia paznokci dobrze jest zabezpieczyć je najpierw warstwą tzw. bazy. Może ona zawierać składniki wzmacniające i pielęgnujące, a dodatkowo chroni płytkę przed przebarwieniami.

Sama stylizacja to kwestia naszych fantazji, a ogromny wybór kolorów to dopiero początek. Lakiery mogą tworzyć też specjalne efekty jak na przykład golden rose lakiery pękające czy z matującym wykończeniem.

Już pomalowane paznokcie warto pokryć tzw. topem. Jest to bezbarwny lakier, którego zadaniem jest wzmocnienie płytki i zapobieganie odpryskiwaniu.

Back To Top